Klass: Pojkar 15-16 år Distans: 16 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.50 Anmälda: 13 st Startande: 13 st Utgått: 7 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 307 ERIKSSON Emil Eskilstuna CK 13:15.8 (  1) 27:15.8 (  1) 56:56.2  0.0
2 306 WEDIN Adam Falu CK 14:16.2 (  2) 29:06.0 (  2) 59:42.5  2:46.3
3 313 NORDLÖF Karl-Dennis Sandvikens CK 14:28.7 (  3) 32:12.1 (  5) 1:04:12.2  7:16.0
4 308 WESTERGREN Viktor Eskilstuna Cykelklubb Eck 14:29.8 (  4) 30:27.0 (  3) 1:04:33.9  7:37.7
5 301 ÖBERG Joakim Mtb Täby 14:33.1 (  5) 31:36.1 (  4) 1:06:57.2 10:01.0
6 309 HERMANSSON Joakim Spårvägen CF 16:06.9 (  6) 34:08.2 (  6) 1:10:25.6 13:29.4
302 JONSSON Edvin Norbergs CK D.N.F
303 JOHANSSON Erik Ck Falken D.N.F
304 BJÖRKLUND Tobias Falu CK D.N.F
305 ERIKSSON Martin Falu CK D.N.F
310 SVEDHULT Max Spårvägen CF D.N.F
311 SVENSSON Benjamin Eskilstuna CK D.N.F
312 BORG Niklas Csk Ludvika D.N.F
       
Klass: Flickor 15-16 år Distans: 12 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.50 Anmälda: 1 st Startande: 1 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 201 FERNER Emma Borlänge CK 16:17.6 (  1) 32:56.7 (  1) 49:29.7  0.0
       
Klass: Pojkar 13-14 år Distans: 12 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.50 Anmälda: 19 st Startande: 19 st Utgått: 3 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 108 KVIST Christoffer Borlänge CK 13:20.5 (  1) 27:42.3 (  1) 42:26.0  0.0
2 118 HANSSON Andreas Spårvägen CF 14:15.6 (  2) 30:19.2 (  2) 45:36.2  3:10.2
3 109 FRÖBERG Mattias Borlänge CK 15:17.7 (  4) 30:29.4 (  4) 45:55.3  3:29.3
4 114 LINDE Emil Gävle CA 14:17.2 (  3) 30:21.7 (  3) 48:21.6  5:55.6
5 104 SÖDERQUIST Ludwig Mtb Täby 15:33.1 (  5) 31:48.9 (  5) 48:28.5  6:02.5
6 110 ERLANDSSON Simon C.K.Natén Säter 16:10.2 (  7) 33:45.1 (  6) 51:10.7  8:44.7
7 122 SIGALIT Sebastian Södertälje CK 16:02.6 (  6) 34:16.6 (  7) 53:36.3 11:10.3
8 106 NORLING Mattias C.K.Natén Säter 16:49.4 (  9) 35:02.8 (  8) 53:43.2 11:17.2
9 117 CARLSSON Jens Ringmurens Ck 16:45.6 (  8) 35:07.8 (  9) 55:03.3 12:37.3
10 121 MULTAN Fredrik -- 18:04.1 ( 10) 38:04.9 ( 10) 58:19.8 15:53.8
11 101 HANSSON Christoffer Ringmurens Cykelklubb 19:07.9 ( 11) 40:33.3 ( 11) 1:04:13.0 21:47.0
12 116 FORSÉN Tobias Tullinge SK 20:49.7 ( 14) 42:46.8 ( 12) 1:05:03.6 22:37.6
13 102 EDSTRÖM Jonatan Ringmurens Cykelklubb 20:52.9 ( 15) 43:57.1 ( 14) 1:06:35.2 24:09.2
14 105 SÖDERBERG Erik Huddinge 20:23.7 ( 13) 43:38.7 ( 13) 1:08:58.1 26:32.1
15 107 SMEDBERG Fredrik Ringmurens Ck 20:23.2 ( 12) 44:51.6 ( 15) 1:10:34.2 28:08.2
16 119 ANDERSSON Patrik Spårvägen CF 26:25.0 ( 17) 50:27.0 ( 16) 1:14:36.3 32:10.3
103 DINGLE Marcus Mtb Täby D.N.F
120 WIKSTRÖM Carl Spårvägen D.N.F
113 ERIKSSON William Ck Ceres D.N.F
       
Klass: Flickor 13-14 år Distans: 8 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.50 Anmälda: 5 st Startande: 5 st Utgått: 2 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 1102 FERNER Felicia Borlänge CK 17:25.6 (  1) 35:09.4  0.0
2 1104 ENGLUND-ÖHMAN Frida Sandvikens Cykelklubb 18:37.4 (  2) 37:28.1  2:18.7
3 1101 MÄEHANS Jacqueline -- 24:37.3 (  3) 56:50.8 21:41.4
1103 EICHLER Martina Mtb Täby D.N.F.
1105 RINDBORG Anna Falu CK D.N.F.
       
Klass: Pojkar 11-12 år Distans: 4 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.50 Anmälda: 17 st Startande: 16 st Utgått: 1 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 1014 ÖDEGÅRD Marcus Eskilstuna CK 17:05.8  0.0
2 1007 GUSTAFSSON Henrik Eskilstuna CK 17:50.1 44.3
3 1008 STRIDFELDT Oscar Eskilstuna CK 18:05.3 59.5
4 1012 MULTAN Filip -- 19:17.4  2:11.6
5 1006 ENGLUND-ÖHMAN Linus Sandvikens Cykelklubb 20:03.1  2:57.3
6 1003 ALVARSSON Joel Södertälje CK 20:15.6  3:09.8
7 1005 ERLANDSSON Filip C.K.Natén Säter 20:30.0  3:24.2
8 1009 PERSSON Emil Spårvägen CF 20:34.3  3:28.5
9 1011 STENQVIST Oscar Södertäljecykelklubb 20:39.1  3:33.3
10 1016 PERSSON David Södertälje CK 20:40.2  3:34.4
11 1001 ERIKSSON Andreas Wäsby MTB 21:05.7  3:59.9
12 1013 AHL Philip -- 21:10.0  4:04.2
13 1002 NORD Hugo -- 21:17.0  4:11.2
14 1015 BORG Tobias Csk Ludvika 21:20.6  4:14.8
15 1017 SANDBERG Lucas -- 21:23.2  4:17.4
16 1010 GOJ Rasmus Spårvägen CF 29:18.8 12:13.0
1004 ANÅKER Martin C.K.Natén Säter D.N.F.
       
Klass: Flickor 11-12 år Distans: 4 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.50 Anmälda: 5 st Startande: 5 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 906 PETTERSSON Caroline CSK Ludvik 19:05.2  0.0
2 901 KVIST Sandra Borlänge CK 19:35.3 30.1
3 902 OLSTAM Linn Csk Ludvika 21:05.6  2:00.4
4 905 EICHLER Daniela Mtb Täby 21:51.3  2:46.1
5 15 LÄRKA Fanny -- 28:17.9  9:12.7
       
Klass: Nybörjare 10 år 2 varv Distans: 4,4 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.00 Anmälda: 12 st Startande: 12 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 813 ERIKSSON Filip Ck Ceres 9:02.7 (  1) 19:17.1  0.0
2 818 AFLODAL Gustav Mtb Täby 9:48.4 (  2) 19:59.2 42.1
3 801 ÖSTLUND Jonatan Tullinge SK 10:07.7 (  3) 20:59.6  1:42.5
4 820 YDENIUS Axel -- 11:38.1 (  4) 23:25.0  4:07.9
5 805 SÄRÅS Theodor Tullinge SK 12:07.3 (  6) 24:26.5  5:09.4
6 812 FRÖBERG Martin Borlänge CK 11:54.9 (  5) 24:27.2  5:10.1
7 810 WRETMAN Samuel Wäsby MTB 12:58.8 (  8) 25:16.2  5:59.1
8 802 SKOG Olle Tullinge SK 12:38.7 (  7) 25:27.4  6:10.3
9 816 ANDERSSON Olle Tullinge SK 13:04.8 (  9) 25:34.2  6:17.1
10 811 WALLER Victor -- 13:54.2 ( 11) 26:54.1  7:37.0
11 807 UNNERFALK Martin Tullinge SK 13:19.2 ( 10) 27:54.2  8:37.1
12 803 LIND Alexander Tullinge 28:49.2  9:32.1
       
Klass: Nybörjare 10 år 1 varv Distans: 2,2 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.00 Anmälda: 8 st Startande: 8 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 819 BERG Linus Csk Ludvika 11:23.8  0.0
2 817 VON ESSEN Fredrik -- 11:24.0  0.2
3 806 ANDREASSON Daniel Tullinge SK 12:16.2 52.4
4 821 ALHEIM Simon -- 14:54.5  3:30.7
5 808 SÖDERBERG Johanna Huddinge 16:12.0  4:48.2
6 804 LINDGREN Jonas -- 16:14.0  4:50.2
7 809 TIDERMAN BJÖRKBLOM Felix Tullinge SK 16:16.7  4:52.9
8 815 BERGMAN Birk Tullinge SK 24:29.4 13:05.6
       
Klass: Nybörjare 9 år 2 varv Distans: 4,4 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.00 Anmälda: 8 st Startande: 8 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 704 ANDERSSON Waldemar Ck Norrtälje 12:07.8 (  1) 24:46.4  0.0
2 715 IMARK Simon Tullinge SK 12:10.3 (  2) 25:11.3 24.9
3 717 NISELL Felix Mtb Täby 12:53.1 (  3) 25:13.2 26.8
4 712 HOLGERT Theodore Sundbybergs IK 13:19.0 (  4) 26:02.0  1:15.6
5 719 STÅLHAMMAR Simon -- 13:22.3 (  5) 26:52.0  2:05.6
6 703 LARSSON Torsten Ck Tranholmen 15:06.7 (  6) 28:39.1  3:52.7
7 724 MALMTUN Johan Kvänums IF 16:46.4 (  7) 34:10.8  9:24.4
8 702 EMANUELSSON Oskar Tullinge SK 18:46.7 (  8) 39:50.4 15:04.0
       
Klass: Nybörjare 9 år 1 varv Distans: 2,2 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.00 Anmälda: 16 st Startande: 16 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 709 OLSTAM Anton Csk Ludvika 9:03.1  0.0
2 705 ROOS Rasmus Haninge MTB 10:49.8  1:46.7
3 710 LINDE Alexander Gävle CA 11:10.6  2:07.5
4 711 GUSTAFSSON Ida Eskilstuna CK 11:28.6  2:25.5
5 707 ANÅKER Pontus C.K.Natén Säter 11:34.0  2:30.9
6 701 SKOG Märta Tullinge SK 12:57.4  3:54.3
7 723 BENGTSSON William Lidingö IFK 14:14.0  5:10.9
8 718 LINDQVIST Robert Hojkarna 14:49.3  5:46.2
9 706 GOJ Jacob Spårvägen CK 14:58.2  5:55.1
10 713 AVANT Ario Tullinge SK 15:05.2  6:02.1
11 721 BENEDICTSSON Mattias -- 16:19.7  7:16.6
12 716 ENGLUND ÖHMAN Max Sandvikens CK 16:27.0  7:23.9
13 714 DUNLOP-SJÖBERG Milo -- 18:39.7  9:36.6
14 722 SYNNOTT Christopher Lidingö 20:20.5 11:17.4
15 708 WIKZÉN Erik -- 21:20.6 12:17.5
16 720 LARSSON Herman Älta 24:47.5 15:44.4
       
Klass: Nybörjare 8 år 2 varv Distans: 4,4 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.00 Anmälda: 5 st Startande: 5 st Utgått: 1 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 614 AFLODAL Axel Mtb Täby 11:02.5 (  1) 22:36.5  0.0
2 612 ANDERSSON Albin Tullinge SK 13:06.5 (  2) 26:03.3  3:26.8
3 616 JOHANSSON Samuel Domina Vacanzo 16:50.0 (  3) 30:47.6  8:11.1
4 601 PATRICKSON Elliot Pyret Boys 20:28.1 (  4) 39:53.2 17:16.7
626 FAGERLAND Linnea -- D.N.F
       
Klass: Nybörjare 8 år 1 varv Distans: 2,2 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.00 Anmälda: 15 st Startande: 15 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 606 THOMASSON Mikael -- 12:32.4  0.0
2 620 WIDÉN Emma Tullinge 13:20.3 47.9
3 605 MYRMAN Liam -- 14:24.4  1:52.0
4 608 JOHNSSON Gustav Hällbybrunns IF 15:42.9  3:10.5
5 615 WINQVIST Fabian Älvsjö BMX Klubb 16:18.5  3:46.1
6 611 BERGGREN Olle Tullinge SK 16:21.5  3:49.1
7 625 LARSSON Alexander Älta 16:47.4  4:15.0
8 621 OXELMARK David Hojharna 18:34.2  6:01.8
9 622 WESTERBERG Carl VTK 18:37.7  6:05.3
10 624 ÖSTLUND Axel Tumba 19:47.2  7:14.8
11 604 WENNERBERG ÖSTERLIND Filip -- 20:08.3  7:35.9
12 607 DAHLBERG Jakob -- 21:22.2  8:49.8
13 617 FRIMAN Hugo -- 21:22.9  8:50.5
14 619 ZACHRISSON Nils Rydbo IF 21:44.0  9:11.6
15 618 LÖWENADLER Teodor Rydbo IF 22:11.8  9:39.4
16 623 MARCEAU Benjamin Hojkarna 23:04.6 10:32.2
17 603 LINDBÄRG Hugo -- 23:32.7 11:00.3
18 610 TABERMAN Ebba -- 25:12.4 12:40.0
19 609 NALVARTE PEREYRA Amanda Isabel No Team 26:00.7 13:28.3
20 613 SANDBERG Max -- 26:25.8 13:53.4
       
Klass: Prova-På 15-16 år Distans: 6,6 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.00 Anmälda: 1 st Startande: 1 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 501 WESTBLAD Joakim -- 8:41.4 (  1) 18:38.0 (  1) 29:06.7  0.0
       
Klass: Prova-På 13-14 år Distans: 6,6 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.00 Anmälda: 4 st Startande: 4 st Utgått: 1 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 401 WESTBLAD Markus -- 9:50.2 (  1) 19:57.4 (  1) 30:34.3  0.0
2 403 ANDERSSON Felix -- 10:16.2 (  2) 21:00.9 (  2) 31:50.0 1:15.7
3 406 ENBERG Kalle Tullinge SK 23:42.1 ( 3) 35:14.2 4:39.9
405 SÖDERSTRÖM Johan Grödinge D.N.F
       
Klass: Prova-På 11-12 år Distans: 6,6 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.00 Anmälda: 10 st Startande: 10 st Utgått: 1 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Sluttid Diff.
1 11 BROBJER Max -- 10:19.6 (  1) 21:40.4  0.0
2 14 DINGLE Lucas -- 11:35.1 (  2) 23:24.1  1:43.7
3 3 THOMASSON Fredrik -- 11:40.4 (  3) 23:32.2  1:51.8
4 9 ANDERSSON Emil Tullinge SK 12:32.6 (  5) 24:59.0  3:18.6
5 6 HINDERSON Alice Fannyhill CK 12:29.0 (  4) 25:33.9  3:53.5
6 5 HOLGERT Henriette Sundbybergs IK 15:28.7 (  6) 28:42.3  7:01.9
7 16 ENBERG Niklas Tullinge SK 16:28.6 (  7) 29:07.4  7:27.0
8 12 ÅHGREN Mattias Nackdala AIS 17:01.7 (  8) 32:58.0 11:17.6
9 17 SUNDELIN Fabian Tullinge SK 18:49.2 (  9) 36:24.4 14:44.0
2 MYRMAN Spencer -- D.N.F