Klass: Pojkar 15-16 år Distans: 16 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 14.20 Anmälda: 20 st Startande: 18 st Utgått: 6 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2 Varv 3 Sluttid Diff.
1 103 ERIKSSON Emil Eskilstuna CK 0:12:28 (1) 0:25:36 (1) 0:39:22 (1) 0:53:04,5 0:00:00
2 109 JOHANSSON Erik CK Falken 0:12:51 (3) 0:26:59 (4) 0:41:19 (2) 0:55:25,0 0:02:20
3 106 SIGALIT Sebastian Södertälje CK 0:13:30 (5) 0:27:25 (5) 0:42:35 (3) 0:57:41,6 0:04:37
4 102 CEDERTH Robin Kungsörs SK 0:13:45 (7) 0:28:34 (6) 0:43:50 (4) 0:59:03,2 0:05:59
5 110 SÖDERQUIST Ludwig MTB Täby 0:14:34 (10) 0:29:28 (7) 0:44:32 (5) 0:59:58,6 0:06:54
6 112 STOOR Joakim Borlänge CK 0:14:40 (11) 0:29:42 (8) 0:44:55 (6) 1:00:32,2 0:07:28
7 105 WESTERGREN Viktor Eskilstuna Cykelklubb 0:13:10 (4) 0:26:49 (3) 0:45:38 (7) 1:01:28,4 0:08:24
8 121 SVENSSON Benjamin Eskilstuna CK 0:14:50 (12) 0:31:23 (9) 0:48:41 (8) 1:05:15,2 0:12:11
9 114 HERMANSSON Joakim Spårvägen CF 0:13:34 (6) 0:36:06 (11) 0:53:21 (9) 1:09:55,4 0:16:51
10 101 FORSÉN Tobias Tullinge SK 0:17:28 (13) 0:36:01 (10) 0:55:29 (10) 1:15:01,2 0:21:57
11 108 VEDIN Rasmus Södertälje CK 0:23:24 (15) 0:46:19 (13) 1:02:02 (12) 1:18:08,7 0:25:04
12 116 ANDERSSON Patrik Spårvägen CF 0:17:49 (14) 0:37:30 (12) 0:58:14 (11) 1:20:10,0 0:27:06
107 FRODIN Sebastian Södertälje CK 0:14:27 (9) DNF
113 FRÖBERG Mattias Borlänge CK DNF
115 HANSSON Anderas Spårvägen CF 0:13:46 (8) DNF
111 KARLBOM Filip MTB Täby DNF
119 KVIST Christoffer Borlänge CK DNF
104 ÖBERG Joakim MTB Täby 0:12:29 (2) 0:25:41 (2) DNF
118 ERIKSSON Martin Falu CK DNS
117 RISSVEDS Joakim Falu CK DNS
                   
Klass: Flickor 15-16 år Distans: 12 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 14.20 Anmälda: 2 st Startande: 2 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 2 EDVARDSSON Erika IK Jarl 0:15:21 (1) 0:31:22 (1) 0:47:41,3 0:00:00
2 1 SJÖLUND Louise Söderhamns CA 0:19:47 (2) 0:41:29 (2) 1:02:38,7 0:14:57
                   
Klass: Pojkar 13-14 år Distans: 12 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 14.20 Anmälda: 16 st Startande: 14 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 410 LINDE Emil Gävle CA 0:13:04 (1) 0:26:27 (1) 0:40:24,4 0:00:00
2 405 EKLIND Karl Almby IK 0:13:05 (2) 0:27:55 (2) 0:42:25,8 0:02:01
3 408 ERLANDSSON Simon C.K.Natén Säter 0:14:03 (3) 0:28:43 (3) 0:43:47,5 0:03:23
4 413 SNELL Tim Falu CK 0:14:20 (4) 0:29:24 (4) 0:45:38,0 0:05:14
5 409 NORLING Mattias C.K.Natén Säter 0:15:04 (5) 0:31:13 (5) 0:47:51,2 0:07:27
6 407 JANSSON Henrik Eskilstuna CK 0:16:13 (7) 0:34:09 (7) 0:51:43,7 0:11:19
7 404 NORDLANDER Joakim Kopparbergs CK, Team Hulken 0:16:07 (6) 0:34:06 (6) 0:52:19,0 0:11:55
8 411 SVÄRD Sebastian Team Equal 0:17:34 (8) 0:36:22 (8) 0:54:53,7 0:14:29
9 402 NORD Hugo 0:18:34 (11) 0:38:47 (10) 0:57:39,0 0:17:15
10 416 ERIKSSON William Länna Sport CK 0:18:30 (10) 0:38:52 (11) 0:58:05,0 0:17:41
11 403 LARSEN Leo MTB Täby 0:18:24 (9) 0:38:45 (9) 0:58:08,5 0:17:44
12 412 PERSSON Emil Spårvägen CF 0:18:54 (12) 0:40:13 (12) 1:01:38,9 0:21:14
13 401 BERGGREN Viktor Tullinge SK 0:20:23 (13) 0:41:49 (13) 1:04:37,8 0:24:13
14 415 ERIKSSON Andreas Väsby MTB 0:21:53 (14) 0:43:43 (14) 1:05:08,3 0:24:44
414 JOHANSSON Niklas Norbergs CK DNS
406 SJÖLUND Axel Söderhamns CA DNS
                   
Klass: Flickor 13-14 år Distans: 8 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 14.20 Anmälda: 7 st Startande: 6 st Utgått: 2 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 304 SÖMSKAR Alexandra Norbergs CK 0:16:57 (2) 0:33:47,8 0:00:00
2 306 KVIST Sandra Borlänge CK 0:17:18 (3) 0:36:18,6 0:02:31
3 305 LINDSTRÖM Saga Norbergs CK 0:18:06 (4) 0:36:18,7 0:02:31
4 301 WIDÉN Camilla Tullinge SK 0:18:38 (5) 0:39:24,4 0:05:37
307 BORG Felicia Team Equal DNF
302 ENGLUND-ÖHMAN Frida Sandvikens Cykelklubb 0:16:43 (1) DNF
303 RISSVEDS Jenny Falu CK DNS
                   
Klass: Pojkar 11-12 år Distans: 4 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 14.20 Anmälda: 27 st Startande: 25 st Utgått: 2 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 725 THYRSTEDT Robin Kolmården MTB 0:15:36,2 0:00:00
2 703 STRIDFELDT Oscar Eskilstuna CK 0:15:38,7 0:00:02
3 713 ERLANDSSON Filip C.K.Natén Säter 0:15:46,3 0:00:10
4 721 BLOMQVIST Andreas Borlänge CK 0:15:49,3 0:00:13
5 716 GOJ Rasmus Spårvägen CF 0:16:08,3 0:00:32
6 718 KLOO William Norbergs CK 0:16:38,4 0:01:02
7 702 ÖSTLUND Jonatan Tullinge SK 0:17:17,1 0:01:41
8 726 ERIKSSON Filip Länna Sport CK 0:17:20,5 0:01:44
9 719 WALLIN André Norbergs CK 0:17:33,7 0:01:58
10 720 ALVARSSON Joel Södertälje CK 0:17:53,3 0:02:17
11 717 SNELL Viktor Falu CK 0:18:02,3 0:02:26
12 722 LINDBLOM Oliver Eskilstuna CK 0:18:11,6 0:02:35
13 715 FRÖBERG Martin Borlänge CK 0:18:14,8 0:02:39
14 724 ROOS Rasmus Länna Sport CK 0:18:15,0 0:02:39
15 706 BROBJER Max ekerö ck 0:18:34,8 0:02:59
16 707 LIVEFALK-LJUNGBERG Malcolm CK Antilopen 0:19:09,9 0:03:34
17 712 LARSSON Herman 0:20:23,1 0:04:47
18 714 YDENIUS Axel 0:20:27,4 0:04:51
19 711 GRIP Mateo Eskilstuna CK 0:20:55,6 0:05:19
20 701 SKOG Olle Tullinge SK 0:21:09,5 0:05:33
21 705 JUNG Joakim IFK Lidingö 0:21:42,9 0:06:07
22 723 BAUER Alexander Borlänge CK 0:21:55,5 0:06:19
23 709 BENGTSSONSOHLMAN William IFK Lidingö 0:22:54,5 0:07:18
727 BOSTRÖM Daniel Värmdö CK DNF
708 ENGLUND-ÖHMAN Linus Sandvikens Cykelklubb DNF
704 SÄRÅS Theo Tullinge SK DNS
710 TIDERMAN BJÖRKBLOM Felix Söder SOL DNS
                   
Klass: Flickor 11-12 år Distans: 4 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 14.20 Anmälda: 8 st Startande: 8 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 603 PETTERSSON Caroline CSK Ludvika 0:16:26,8 0:00:00
2 608 SVENSSON Cecilia Finspångs CA 0:19:29,8 0:03:03
3 606 SAMUELSSON Karin Finspångs CA 0:21:29,9 0:05:03
4 605 SVARF Selma C.K.Natén Säter 0:21:53,0 0:05:26
5 602 ERIKSSON Tina Sundsvallscyklisterna 0:22:42,9 0:06:16
6 607 OLSTAM Linn CSK Ludvika 0:24:04,9 0:07:38
7 601 HINDERSON Alice Fannyhill CK 0:26:10,8 0:09:44
8 604 STRÖMSTEDT Fanny Team NBC Multisport 0:26:27,0 0:10:00
                   
Klass: Nybörjare 10 år 2 varv Distans: 4,4 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.30 Anmälda: 7 st Startande: 7 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 915 OLSTAM Anton CSK Ludvika 0:08:21 (1) 0:17:03,1 0:00:00
2 910 SÖMSKAR Johanna Norbergs CK 0:09:41 (2) 0:19:31,2 0:02:28
3 917 MICKELS Alexander 0:10:56 (4) 0:21:43,1 0:04:40
4 904 STÅLHAMMAR Simon Tullinge 0:10:49 (3) 0:21:45,7 0:04:43
5 918 NISELL Felix MTB Täby 0:11:01 (6) 0:21:48,3 0:04:45
6 903 IMARK Simon Tullinge SK 0:10:58 (5) 0:22:26,0 0:05:23
7 905 GREPE Fredrik MTB Täby 0:12:44 (7) 0:24:23,1 0:07:20
                   
Klass: Nybörjare 10 år 1 varv Distans: 2,2 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.30 Anmälda: 12 st Startande: 11 st Utgått: 1 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 908 JANSSON Ida Eskilstuna CK 0:09:18,3 0:00:00
2 912 STRIDFELDT David ECK 0:09:19,2 0:00:01
3 909 LINDE Alexander Gävle CA 0:09:21,8 0:00:04
4 901 SKOG Märta Tullinge SK 0:11:17,4 0:01:59
5 919 LEOSSON Love Kagghamra 0:12:20,4 0:03:02
6 916 GOJ Jacob Spårvägen CK 0:13:18,7 0:04:00
7 913 ENGLUND-ÖHMAN Max Sandvikens CK 0:13:45,7 0:04:27
8 906 JENSEN Fredrik 0:15:18,4 0:06:00
9 902 TYNONG Hanna Tullinge SK 0:21:17,9 0:12:00
10 914 ANÅKER Pontus CK Natén Säter 0:28:40,6 0:19:22
907 EVERTSSON Olle Finspångs CA DNF
911 JOHANSSON Fredrik Norbergs CK DNS
                   
Klass: Nybörjare 9 år 2 varv Distans: 4,4 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.30 Anmälda: 6 st Startande: 6 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 1008 KLOO Edwin Norbergs CK 0:10:42 (1) 0:21:18,1 0:00:00
2 1007 JOHNSSON Gustav Hällbybrunns IF 0:12:37 (4) 0:23:12,0 0:01:54
3 1009 KILIAN Michael 0:12:03 (2) 0:25:18,9 0:04:01
4 1015 WIDÉN Emma Tullinge 0:12:34 (3) 0:25:19,2 0:04:01
5 1012 JOHANSSON Samuel Boo IF 0:14:23 (5) 0:27:14,3 0:05:56
6 1003 PATRIKSON Elliot Pyret`s Boys 0:17:42 (6) 0:32:21,0 0:11:03
                   
Klass: Nybörjare 9 år 1 varv Distans: 2,2 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.30 Anmälda: 9 st Startande: 9 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 1005 THOMASSON Mikael 0:12:05,6 0:00:00
2 1001 JOHANSSON Ludwig 0:12:48,7 0:00:43
3 1014 WESTERBERG Carl VTK 0:13:00,0 0:00:54
4 1011 GOPIE Liam Rönninge 0:13:18,6 0:01:13
5 1006 GUSTAVSSON Daniel Almby IK 0:13:36,4 0:01:31
6 1013 JOHNSSON Jacob 0:14:45,4 0:02:40
7 1002 JIDENIUS Lucas 0:15:16,5 0:03:11
8 1010 DAMDAENG Filip 0:16:30,4 0:04:25
9 1004 STRÖMSTEDT Tove Team NBC Multisport 0:21:18,1 0:09:12
                   
Klass: Nybörjare 8 år 2 varv Distans: 4,4 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.30 Anmälda: 3 st Startande: 3 st Utgått: 1 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 1111 KARLSSON Hampus 0:16:54 (1) 0:35:00,0 0:00:00
2 1106 ÅSBERG Ludvig 0:18:26 (2) 0:35:46,8 0:00:47
3 1104 BERGLUND Kalle Lillmalms cykelkompisar 0:20:58 (3) 0:39:45,9 0:04:46
                   
Klass: Nybörjare 8 år 1 varv Distans: 2,2 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.30 Anmälda: 12 st Startande: 12 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 1108 LARSSON Alexander Älta 0:13:28,5 0:00:00
2 1114 LARSSON Ludvig 0:13:49,3 0:00:21
3 1103 MELIN Simon Team Simon 0:15:03,5 0:01:35
4 1112 SANDBERG Max Tullinge 0:15:23,0 0:01:54
5 1102 HOLMEGÅRD Ella Hisingens CK 0:15:42,6 0:02:14
6 1109 ERIKSSON Linus 0:15:56,2 0:02:28
7 1107 FRIMAN Hugo 0:16:23,0 0:02:54
8 1105 WALLIN Ella Norbergs CK 0:17:05,9 0:03:37
9 1115 BALDERVIN Kevin Grödinge 0:22:28,9 0:09:00
10 1101 EDLING Alexander Swinkul i enköping 0:23:05,2 0:09:37
11 1110 ERIKSSON Axel 0:25:17,7 0:11:49
12 1113 NIRVIN Gustav Vendelsö 0:29:45,0 0:16:16
                   
Klass: Prova-På 15-16 år Distans: 6,6 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.30 Anmälda: 0 st Startande: 0 st Utgått: 0 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
                   
Klass: Prova-På 13-14 år Distans: 6,6 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.30 Anmälda: 4 st Startande: 4 st Utgått: 1 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 505 PERSSON David Rönninge 0:09:11 (1) 0:19:07 (1) 0:29:24,1 0:00:00
2 501 ÅBERG Valentin Sollentuna 0:10:33 (2) 0:22:02 (2) 0:33:42,1 0:04:18
3 502 VENTURA CRUZ Martin 0:13:14 (4) 0:27:51 (3) 0:42:56,5 0:13:32
4 503 ORCHARD Imogen SIS 0:21:42 (6) 0:00:00 () 0:47:40,9 0:18:17
5 504 BLÖMER Nynke SIS 0:20:11 (5) 0:34:00 (4) 0:47:52,7 0:18:29
506 BOSTRÖM Hannah Värmdö CK 0:12:00 (3) DNF
                   
Klass: Prova-På 11-12 år Distans: 6,6 km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.30 Anmälda: 12 st Startande: 12 st Utgått: 4 st
Plac Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1 811 ÖBERG Jakob MTB Täby 0:10:22 (1) 0:21:19,6 0:00:00
2 808 VENTURA CRUZ Piere 0:10:46 (2) 0:21:45,9 0:00:26
3 804 ERIKSSON Pontus 0:12:37 (3) 0:26:11,7 0:04:52
4 806 KUMPULAINEN William Tullinge SK 0:12:39 (4) 0:26:38,2 0:05:19
5 805 LINDGREN Jonas Huddinge 0:14:40 (5) 0:29:52,2 0:08:33
6 812 BERGGREN Amanda Tullinge SK 0:15:18 (6) 0:31:06,0 0:09:46
7 802 TYNONG Sara Tullinge SK 0:17:12 (7) 0:33:30,8 0:12:11
8 803 EDLING Amanda Swinkul i enköping 0:18:10 (8) 0:37:38,7 0:16:19
801 BERGMAN Birk Tullinge SK DNF
809 SVEDBERG Claes DNF
807 THOMASSON Fredrik DNF
810 WALLIN Felix DNF
                   
Klass: Knattar Distans: km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.00 Anmälda: 57 st Startande: 57 st Utgått: 0 st
  Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1230 BENGTSSON-SOHLMAN Victor IFK Lidingö Fullföljt
1219 BERGMAN Pelle Tullinge SK Fullföljt
1253 BRAGGE Jimmy Fullföljt
1218 BRATT Adam Tullinge SK Fullföljt
1235 BRATTBERG Caroline Tullinge Fullföljt
1234 BRATTBERG Gustav Tullinge Fullföljt
1244 CASSERSTEDT Alva CK Nalén Fullföljt
1245 CASSERSTEDT Casper CK Nalén Fullföljt
1207 CROCKER Filip Wäsby MTB Fullföljt
1254 EKBERG Anton Fullföljt
1255 EKBERG Emil Fullföljt
1257 ENGSTRÖM Elis Fullföljt
1231 ENGWALL Simon Fullföljt
1220 ERIKSSON Edvin Fullföljt
1236 ERNTSSON Emil Fullföljt
1237 ERNTSSON Isak Fullföljt
1240 FAST Anton Fullföljt
1228 FRICK Jesper Cykloteket Fullföljt
1203 FRIMAN Isa Södertälje Fullföljt
1246 GUSTAFSSON Albin Fullföljt
1227 HASSELHUHN Hugo Cykloteket Fullföljt
1250 HATLEN Hampus Tullinge SK Fullföljt
1212 HINDERSSON Jackie Fullföljt
1224 HOLMEGÅRD Maja Fullföljt
1225 HOLMEGÅRD Svante Fullföljt
1204 HOLMEGÅRD Tea Hisingens CK Fullföljt
1208 JOHNSSON Emma Hällbybrunns IF Fullföljt
                   
Klass: Knattar Distans: km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.00 Anmälda: 57 st Startande: 57 st Utgått: 0 st
  Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1206 KILIAN Makyla Fullföljt
1258 KJÄLL- LINDEFORS Folke Fullföljt
1247 LARSSON Erik Fullföljt
1213 LIEBACK Axel Älvsjö Fullföljt
1238 LIEBACK Erik Älvsjö Fullföljt
1202 LÄNGHEIM Alfred Tullinge SK Fullföljt
1201 LÄNGHEIM Lovisa Tullinge SK Fullföljt
1259 MAGNUSSON Adrian Fullföljt
1248 MAGNUSSON Tristan Fullföljt
1205 MATTSSON David Fullföljt
1249 MELIN Arvid Enköping Fullföljt
1211 MOUREAU Axel Rönninge Fullföljt
1210 MUSTONEN-BJÖRKMAN Maija Riksdaler CK Fullföljt
1226 NILSSON Emil Fullföljt
1229 POSSEKEL Tim Fullföljt
1222 RAMBERG Felix Västerås Cykel Klubb Fullföljt
1221 RAMBERG Lucas Västerås cykelklubb Fullföljt
1217 RAMBERG Tobias Fullföljt
1241 RAVEGÅRD John Tullinge SK Fullföljt
1242 RAVEGÅRD Moa Tullinge SK Fullföljt
1216 SJÖBERG Max Älta IF Fullföljt
1251 SKEPPLING Andreas Fullföljt
1252 SKEPPLING Filip Fullföljt
1239 SKOGELAND Filip Tullinge Fullföljt
1214 TJULIN Jacob Fullföljt
1215 TJULIN Oscar Fullföljt
1209 TOLFSTRÖM-FRIMAN Dante Kalhäll Fullföljt
                   
Klass: Knattar Distans: km Kommissarie: Birgitta Dignell
Starttid: 13.00 Anmälda: 57 st Startande: 57 st Utgått: 0 st
  Startnr Namn Klubb Varv 1 Varv 2   Sluttid Diff.
1233 WARENIUS Johanna Fullföljt
1232 WARENIUS Karolin Fullföljt
1243 VILKUND Viggo Tumba Fullföljt
1223 ÖSTERBERG Klara Tumba Fullföljt